Комунальний заклад "Першотравенська СЗШ І-ІІ ст."

 







Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського "ХАІ"

Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України
Педагогічна преса Національна дитяча гаряча лінія
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Besucherzahler looking for love and marriage with russian brides
счетчик посещений

Українська мова Тема. Слова, близькі за значенням, їхня роль у тексті

Тема. Слова, близькі за значенням,  їхня роль у тексті

 

Мета: розширювати знання учнів про слова-синоніми, їхню роль, значення;  збагачувати словниковий запас учнів, розвивати мовлення, творчу уяву та креативні здібності;  виховувати любов до Батьківщини, української мови.

Обладнання. Портрет Лесі Українки, ілюстрації до творів поетеси, картки із завданнями, магнітофонний запис вірша Лесі Українки «Пісенька талої води», словник синонімів.

Тип уроку: урок формування знань, умінь та навичок.

ХІД УРОКУ

І.  Організаційно-вступний етап уроку

На дошці прикріплений портрет Лесі Українки. Поруч записані слова:

Ні! Я жива! Я буду вічно жити.

Я в серці маю те, що не вмирає.

  • Як ви гадаєте, що невмируще мала в серці Леся Українка? (Любов до свого краю, до рідної мови...)
  •  Всесвітньо відома українська поетеса змалку полюбила пісні, казки звичаї рідної Волині. У дитинстві вона залюбки бігала босоніж, любила одягати вишиту сорочку, віночок. І, як усі діти, любила гратися, фантазувати.
  • Сьогодні й ми пограємося у гру «Цікаві слова».

 II. Актуалізація опорних знань

  1. Інструкції:

– Працюватимемо у групах. Виберіть у своїй групі старшого, чергового, «писаря»,  диктора. Побажайте один одному успіхів.


  1. Робота у групах.

Завдання 1. Прочитайте слова. Яке слово «зайве»?

Друг, товариш, сусід, приятель.

 

Завдання 2. Допишіть слово, близьке за значенням до поданих.

Дощ накрапає, моросить, ллє, ...

  Завдання 3. Прочитайте стовпчики слів. Утворіть пари подібних за зна­ченням слів.

матуся                             сонячний

ясний                                 ненька

сильний                            доріжка

стежка                            акуратний

охайний                           дужий

Завдання 4. До яких малюнків стосуються подані слова?


 

 

 

прудкий швидкий

 

карі коричневі


Перевірка. Представники кожної групи зачитують одне завдання. Інші учні сигналізують картками, чи правильно виконано.

ІІІ.      Повідомлення теми уроку.

–       В українській мові є слова, схожі за значенням. Таких слів є чимало. Їх називають синонімами. Сьогодні на уроці ми навчимося добирати синоніми, дізнаємося, яка їхня роль у мовленні.

ІV.  Робота над новим матеріалом.

1.Розповідь  про Лесю Українку.

– Уже в чотири роки Леся Українка вміла читати, а в дев'ять років написала свій перший вірш «Надія» і підписала його «Леся з України». А потім назавжди обрала собі псевдонім Леся Українка.

2. Хвилинка каліграфії.

Ук, кр, аі, їн, Україна, Українка

– Доберіть синоніми до слова Україна. (Батьківщина, Вітчизна, рідний
край.) Складіть речення з цим словом. (Ми любимо нашу Україну.)

Запис речення на дошці та в зошитах (з коментуванням).

3. Слухання вірша. Виділення синонімів.

– Леся Українка написала чимало віршів для дітей і дорослих. Послухайте вірш «Пісенька талої води».

Учні слухають магнітофонний запис вірша.

– Які синоніми ви запам'ятали? (Біжу, стрибаю, рину.) Що означає слово ринути ? (Ринути бурхливо текти.)

– Весняний струмок заподіяв людям шкоду. Яку саме? (Позривав гребельки, гатки, запруди.) Чи є ці слова синонімами?

4. Конкурс для капітанів.

– До уроку позакласного читання ви вивчали вірші Лесі Українки. Про деякі з них ви зможете розповісти, якщо розгадаєте захований малюнок. Хто
заховав малюнок? (Синоніми.)

Учитель звертає увагу дітей на картки, прикріплені на дошці. Кожна картка розділена на частини, на яких написані слова.

 

 

      красивий

 

 

 

 

 

 

хуга       

казати

чудовий

хуртовина

 

   розмовляти

 

     бродить

 

гомоніти 

       мовити

крокує

 

метелиця

 

  завірюха

іде

 

    гарний

 

     хороший

 

мандрує

  • Я називатиму слово, а ви повинні відшукати синонім і зняти картку.
    Говорити;             вродливий;

   віхола;                                     ходить.

Учень, який правильно дібрав синонім, знімає частину картки. Відкривши усі частини, учні впізнають ілюстрації до віршів Лесі Українки «Вишень­ки», «Мамо, іде вже зима», «Вже сонечко в море сіда...», «Як дитиною, бува­ло...».

5. Робота над текстом.

Прийом «Незвичайна доповідь».

– Леся росла допитливою дівчинкою. Вона з цікавістю придивлялася до всього, що її оточувало, хотіла зрозуміти таємничий навколишній світ. Не побоялася вночі піти до лісу, щоб зустрітися з лісовою Мавкою. Вам, мабуть, запам'яталися казки поетеси. Назвіть їх. («Біда навчить», «Про Оха-чародія», «Казки дядька Лева», «Метелик».)

– Прочитайте уривок із казки. Назвіть її. Поміркуйте, чи все гаразд у запропонованому уривку.

Дуже хотів горобчик розуму навчитись. Кого тільки не пи­тав. Зозуля казала:

– От немала б роботи чужих дітей розуму вчити.

 А сорока сказала:

– Без розуму легше в світі жити.

 Мудра сова сказала так:

– Хто дурнем вродився, той дурнем і згине.

А старий крук поважно сказав:

–Поки біди не знатимеш, розуму не матимеш.

–        Може, прадавній дуб нам допоможе?

Учитель звертає увагу учнів на малюнок із зображенням дуба. На листочках дерева написані слова: заскрекотала, прокувала, крякнув, прогула, цві­рінькнув, заквоктала.

Учні замінюють в уривку казки слово сказала синонімами.

– Отож, слово сказала має чимало друзів-синонімів. Як ви гадаєте, чому
потрібно вживати у мовленні синоніми? (Синоніми допомагають уникати
повторів, точно і влучно висловлюватись.)

6. Розвиток зв'язного  мовлення.  Складання  загадки.

– Відгадайте, про кого ця загадка: балакуха, говоруха, щебетуха, цокотуха, патякало, пустомеля, базіка, баляндрасниця, торохтійка, тарахкало. (Це сорока.)

– Зараз і ви спробуйте скласти загадку. Кожна група вибере картку із записаними синонімами і малюнком, складе загадку.

Учні самостійно складають загадки, відтак зачитують їх, відгадують.

VПідсумки уроку.

Вправа «Коло вражень».

 

 

Подобається