Комунальний заклад "Першотравенська СЗШ І-ІІ ст."

 




Національний аерокосмічний університет ім. М.Є. Жуковського "ХАІ"

Міністерство oсвіти і науки, молоді та спорту України
Педагогічна преса Національна дитяча гаряча лінія
Календар свят і подій. Листівки, вітання та побажання
Besucherzahler looking for love and marriage with russian brides
счетчик посещений


Літературне читання Тема. Над самим Дніпром, на горах, Київ виріс і розцвів.

Урок читання

Тема. Над самим  Дніпром, на горах, Київ виріс і  розцвів.

Мета: вчити учнів виразно читати твори; аналізувати прочитане; дати учням уявлення про столицю нашої країни – Київ; ознайомити з історією виникнення міста; розвивати вміння відтворювати зміст прочитаного, творчі здібності учнів; виховувати інтерес до історії рід­ного краю, бажання її вивчати.

Матеріал до уроку. Н. Забіла «Древній Київ», М. Познанська «Зацвіли каш­тани».

Обладнання. Фотоілюстрації Києва, малюнки із зображенням корабля, поїз­да, таблиця для гри «Літак», малюнок із зображенням стародавнього Києва, портрет Нестора-літописця, книга «Повість минулих літ».

Тип уроку: урок вивчення нового матеріалу.

ХІД УРОКУ

I. Повідомлення теми і мети уроку.

– Сьогодні у нас буде незвичайний урок. Ми помандруємо в одне старовинне місто України. А в яке саме, дізнаєтеся, коли ми до нього доберемося.

Дорога далека, то й добиратимемося різними видами транспорту.

То ж гаразд, часу не гаймо.

У мандрівку вирушаймо.

II. Мовна розминка.

                                                                                                                                          Гра «Відгадай   слово».

– Щоб дізнатися, на чому поїдемо спочатку, ви повинні відгадати назву
виду транспорту. Послухайте уважно речення. Із перших літер кожного слова складіть нове слово: Приємно Олегові їсти запашну диню. (Поїзд)

Учитель прикріплює на дошці малюнок із зображенням поїзда.

2. Фонетична  зарядка.

–     Як стукають колеса поїзда? Як їде поїзд? Як свистить паровоз?  Як він випускає пару?

III. Повторення вивченого.

1. Бесіда.

– Поки ми сидимо у теплому і зручному купе поїзда,  побесідуймо

– Як називається наша країна? Якої ми національності?

–  Що таке Батьківщина для вас? Із чого починається Батьківщина?

2. Конкурс на кращого читця вірша А.Костецького «Батьківщина»

IV. Розчитування.

1 Вправа на розширення поля читання. 

– Ось і перша несподіванка. Перед нами – гори, які поїзд не може подолати. Потрібна ваша допомога. Прочіпайте «гори» слів, дивлячись на лі­нію.

Учні працюють у парах. Кожна пара одержує   картку з пірамідками слів. Спочатку читає один учень, другий – перевіряє, потім міняються ролями.

 

сво   їх                         го  рі                мі   сто

тре      тій                   бра        ти           на      род

 дру         гій                річ             ка      сес         тра

зве              ться          зві                 рі     нав           коло

– Гори подолали. На чому ж помандруємо далі?

2 .   Гра   «Літак » .

– Пересідаємо в літак.

Учитель прикріплює на дошці таблицю. Угорі на таблиці розташовані літери, що позначають голосні звуки, а вертикально праворуч і ліворуч кишеньки, у які вчитель вставляє картки із буквами, що позначають приголосні, збіг приголосних. Учитель показує, з якими приголосними потрібно утворити склади, наприклад: пта, пто, пту, пти, пті, пте; дра, дро...

–    Пролетіли достатньо. Час уже і приземлятися.

Учні читають закриті склади: авн, овн, увн, ивн, івн,  евн, апр, опр …

3.   Читання речення «на хвильках».

– Ми вже майже досягли мені. Але є ще одна перешкода Перед нами розкинулася велична і могутня ріка, найбільша в Україні Як вона називається?

– На чому перепливемо ріку?

Вив    ми         ле          но      кра 

 

     Чай     ну         рід       го         ю

– Для чого  потрібно вивчати   минуле  рідного краю?

4.          Відгадування загадки.

–  Ось і місто, до якого ми дісталися.

Учитель відкриває дошку з фотоілюстраціями Києва.

–  Відгадайте назву міста.

Воно відоме в світі, Каштани в ньому квітнуть. Будинки тут високі, Дніпро тече широкий. Ворота Золотії Стоять, мов чародії. Віддавна – це столиця, Столиця-білолиця. Ну, хто з вас здогадається, Як місто називається? (Київ)

Віра Байкова

– Що ви вже знаєте про Київ?

5. Читання деформованого тексту.

–  Який він зараз – Київ? Прочитайте про це текст, поданий на дошці.

івКи жеду ливеке і кравеси томіс. Він розташований ан ребезі праДні.

лиВуці у єКиві рисготі. аН хни красуються дочуві дівбулі. роШикі ливуці садобжені редевами. А більнайше кашнівта. рівЧаний ашн іКив!

 

 

V.  Опрацювання оповідання Н. Забілої «Древній Київ».

1.   Прийом «Скриня мудрості».

2. Підготовча бесіда.

–  Ось ми побачили, який Київ гарний. А чому його називають древнім?
Він існує давно. А значить, у нього є своя історія, славне минуле. Подивіться, яким був Київ у минулому (учні розглядають листівку). Найдавніша спроба пояснити походження Києва – це літопис «Повість минулих літ». Цей літо­пис уперше переказує легенду про виникнення міста Києва. Записав цю леге­нду монах Києво-Печерського монастиря Нестор.

Учитель демонструє книгу і портрет літописця.

– Легенда – це народне оповідання про якісь події чи життя людей з елементами казковості, фантастики.

– Уявіть собі, як монах у глибокій задумі годинами стояв над Дніпром, слухав розповіді оповідачів, а потім повертався в тісну кімнатку монастиря і писав безсмертні рядки «Повісті минулих літ». Поетеса і письменниця Ната­ля Забіла переписала цю легенду і назвала її «Древній Київ».

3. Читання оповідання вчителем.

– Про кого йдеться в цій легенді? Хто заснував Київ?

4. Словникова робота.

– Прочитайте рядки слів.

              князь – князів – князював;

              рід – народ –родинами;

              Кий – Київ – київські;

              Щек – Щекавиця;

              Хорив –Хоривиця.

–  Чим цікаві слова кожного рядка? Чому деякі слова написані з великої
літери?

5. Фізкультхвилинка.

Ми мандруємо, ми мандруємо,

Україною крокуємо.

Ось побачили Карпати:

Як вершину нам дістати?

 Заглядаємо в озерця –

Не торкнутися нам дна!

Ми так довго йшли, йшли.

 Поки в Київ не прийшли.

6. Повторне читання оповідання.  

– Які незрозумілі слова трапилися вам у тексті?

  •  Назвіть імена братів та їхньої сестри.

7.   Вибіркове читання, аналіз змісту твору.

а)  вправа «Настирливий гравець» (молодші школярі в групах складають запитання до тексту).

– Як називався давній народ, який оселився над Дніпром? Прочитайте, як жили поляни. Де жили брати і їхня сестра? Де поселився Щек? Прочитайте, як називалася друга гора. Де поселився Хорив? Прочитайте, що збудували брати. Як назвали місто?

– Доведіть, що Кий був славним, мужнім князем. Чи любив Кий своє місто? Доведіть це рядками тексту. Як називається річка, що впадає у Дніпро? Чому в неї така назва?

– Чим це оповідання схоже на казку?

8.    Переказ уривка твору.

– Щоб не «заблукати» вулицями Києва, попрацюйте парами. Підготуйтеся до переказу: де жили брати, якою була ця місцевість. Кожен із пари го­тується переказати свою частину.

VI. Опрацювання вірша М.Познанської «Зацвіли каштани»

  1. Читання вірша молодшими школярами мовчки.
  2. Творче завдання.

Складіть, будь ласка, діти, загадку про каштани (Діти працюють над творчим завданням).

 VIІ.  Підсумки уроку.

1.   Розгадування  кросворда.

– Добігає кінця наша мандрівка. Час повертатися додому. Це ми зможемо зробити, якщо розгадаємо кросворд і складемо вислів:

Київ – ... України.

1. Ким доводиться Либідь Кию, Щеку і Хориву? (Сестра)

2. Хто вперше записав легенду про створення Киє­ва? (Нестор)

 3. Як називався давній народ, який оселився над Дніпром? (Поляни)

 4. Як звали сестру заснов­ника Києва? (Либідь)

5. Як звали най­старшого брата? (Кий)

6. Як назива­лася друга гора? (Щекавиця)

7. На якій горі поселився Хорив? (Хорти­ця)

–     Прочитайте мовчки слово, яке утворилося по вертикалі. (Столиця.)
Прочитайте вислів. Заплющте очі, повторіть вислів із пам'яті.

У цей час учитель закриває дошку з фотоілюстраціями.

  •  Ось ми й удома. Куди ж ми мандрували?

VIІІДомашнє завдання.

  1.  удома навчитеся виразно читати вірш М. Познанської «Зацвіли каштани»;
  2.  Намалювати малюнок «Києве мій».

– Бажаю вам бути гідними послідовниками наших предків. Будьте працьовитими, чесними, розумними, сміливими, добрими людьми. Любіть землю, на якій ви народилися і живете, на якій жили ваші прародичі. Адже вони були засновниками українського народу. А кожна людина повинна пам'ятати і знати, якого вона роду.

Подобається